Creamy, thick hard wax made with natural, skin-safe ingredients for smooth, salon-quality hair removal. It grips both coarse and fine hair effectively while soothing skin to minimize redness and irritation. Ideal for full-body waxing — including Brazilians and facial areas — for both professionals and at-home users.
| Size | Retail Price | Retail $/lb | Pro Price (25% Off) | Your $/lb |
|---|---|---|---|---|
| 8 oz | $13 | $26/lb | $9.75 | $19.50/lb |
| 1 lb | $30 | $30/lb | $22.50 | $22.50/lb |
| 5 lb | $135 | $27/lb | $101.25 | $20.25/lb |
| 10 lb | $228 | $22.80/lb | $171 | $17.10/lb |
| 20 lb | $370 | $18.50/lb | $277.50 | $13.88/lb |
| 40 lb | $700 | $17.50/lb | $525 | $13.12/lb |
Licensed professionals receive 25% off all Wax by Yeni products and 10% off all other brands. Enjoy 40% off your first purchase of any 16 oz bag.
Creamy, thick hard wax made with natural, skin-safe ingredients for smooth, salon-quality hair removal. It grips both coarse and fine hair effectively while soothing skin to minimize redness and irritation. Ideal for full-body waxing — including Brazilians and facial areas — for both professionals and at-home users.
• Creamy, thick texture for even application
• Natural, skin-safe formula
• Strong grip on both coarse and fine hair
• Gentle on skin — minimizes redness and irritation
• Fast 2–4 second set time
• Clean removal with minimal to no residue
1. Heat the wax until it reaches a creamy, thick consistency.
2. Apply in thin layers, spreading in the direction of hair growth.
3. Let set for 2–4 seconds (slightly longer for Brazilians) until firm but pliable.
4. Hold skin taut and pull off quickly against the direction of hair growth.
Pro Tip: Always test wax temperature on a small area before applying.
Q: Do I need wax strips?
A: No — this is a hard wax that removes cleanly without strips.
Q: Can I use it on sensitive areas?
A: Yes — it’s gentle enough for Brazilians and facial waxing.
Q: How long does it take to set?
A: Typically 2–4 seconds on most areas, with slightly longer set time for Brazilians.
Q: Is it suitable for beginners?
A: Yes — the creamy texture allows for easy, controlled application.
Licensed Professionals? Use your pro code at checkout to get 20% off all WaxByYeni waxes.
This discount is already applied to other brands — no code needed for those.
Don't have the code yet? Click chat now, send us your license number, and we will get you set up.
Adding product to your cart
You may also like
Creamy, thick hard wax made with natural, skin-safe ingredients for smooth, salon-quality hair removal. It grips both coarse and fine hair effectively while soothing skin to minimize redness and irritation. Ideal for full-body waxing — including Brazilians and facial areas — for both professionals and at-home users.
| Size | Retail Price | Retail $/lb | Pro Price (25% Off) | Your $/lb |
|---|---|---|---|---|
| 8 oz | $13 | $26/lb | $9.75 | $19.50/lb |
| 1 lb | $30 | $30/lb | $22.50 | $22.50/lb |
| 5 lb | $135 | $27/lb | $101.25 | $20.25/lb |
| 10 lb | $228 | $22.80/lb | $171 | $17.10/lb |
| 20 lb | $370 | $18.50/lb | $277.50 | $13.88/lb |
| 40 lb | $700 | $17.50/lb | $525 | $13.12/lb |
Licensed professionals receive 25% off all Wax by Yeni products and 10% off all other brands. Enjoy 40% off your first purchase of any 16 oz bag.
You may also like
You may also like
Hear what customers are saying!
- 5 stars: 17 (94%)
- 4 stars: 1 (6%)
- 3 stars: 0 (0%)
- 2 stars: 0 (0%)
- 1 star: 0 (0%)
Wow, all I gotta say is that I’m in LOVE with this wax. I usually shave my armpits every 2 days sometimes daily, it was my first time EVER waxing my armpits and girl when I tell you I haven’t shaved in 7 days straight and the hair hasn’t come back, I be graving my razor and then put it back because I don’t have to use it anymore, my armpits are so smooth and lighter. Thank you so much Yeni, you’ve been in my life for a long time ever since you did my red hair, you are truly a girls, girl and have made such an impact in my life. Love you girl, keep up the amazing work 🫶🏽
Love this wax
I love this wax!! It’s so creamy and very easy to use rather your a professional or new you won’t have a problem using this wax 🥰
Was my first creamy wax. Went on smoothly and grabbed hairs from the ROOT on the first pull.
Amazing thank you so much used it right away for my wax
I absolutely love this product I have been using it for years !
Great i love the wax
Great customer service & great wax!! So creamy, i love it!
Love this pink cream wax!
Best wax I’ve ever used! I’m not a professional but I’ve used this on myself and it works great!
very good
I’ve ordered this wax like 3 times and i love it!!!
Super smooth & buttery, did wonders. But the only problem that I had Is that it takes a GOOOOOD minute to dry. Drying time is very slow and if client begins to sweat, the experience cannot be great.
This is the BEST wax I’ve ever tried, before this one I had bought one off Amazon and not a hair would stick, especially my leg and arm hairs. With this wax it stuck on amazingly! I LOVE ITTT!!!
Absolutely love this type of wax it a clean wax
Loved it ! So smooth and easy to work with
Love the wax! My fav for the face!
Fantastic formula I use this for all my waxing needs